Ceny, peníze

Kubánské peso

Měnový systém má Kuba vcelku složitý a může se vám stát, že ho hned ze začátku nepochopíte. Jsou tady totiž dvě měny - peso nacionale (národní peso: CUP) a peso convertible (kovertibilní peso: CUC).
Někdy Kubánci mluví o dolarech. Nenechte se zmást. Řeknou-li dolary, mají na mysli peso covertible, které bylo původně zavedeno právě jako náhrada zdejšího dolaru.
Tyto dvě měny jsou vůči sobě v poměru 1 CUC = 24 CUP. Porovnáváme s eurem, je to cca 1 euro za 1,2 CUC.

Jaký je rozdíl mezi peso nacionale a peso convertible? Jednoduše bychom mohli říci, že národním pesem platí zdejší lidé a konvertibilním pesem turisté. Je to zhruba takto, ale rozhodně to neplatí stoprocentně. Obecně ale můžeme říci, že konvertibilní peso je zde více žádané.

Kubánské peníze - Peso convertible

České peníze zde na kubánskou měnu neproměníte. Je nutné s sebou mít eura. Druhou měnou, kterou zde proměníte, jsou dolary, ale zde už je to složitější. Ve směnárně (označené „cadeca“) vám za ně strhnou 10%.

A jak poznáte, v jaké měně je uvedená cena? Řiďte se výší ceny. Je-li v desetinných číslech, jde o CUC.
Další pomůckou může být fakt, že v obchodech označených „tienda panamericana“ uplatníte pouze měnu CUC. Za pesos nacionale nakoupíte jen omezené druhy potravin.

Také zde existují obchody, ve kterých se  prodává jen na lístky. Ty mají Kubánci a vy jako turisté se k ním nedostane. Na lístky se prodávají základní potraviny.

Cenová úroveň

A jaké jsou tady ceny? Obyčejné věci jsou zde poměrně levné, ty nedostatkové o něco dražší. Zprůměrujeme-li to, můžeme říci, že ceny jsou tu srovnatelné s cenami u nás, někde je levněji.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 31°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 32°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.43 CZK

USDUSD = 21.89 CZK

CUPCUP = 0.92 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist