Historie

Kuba byla objevena Kryštofem Kolombem. Původním zdejším obyvatelstvem byl kmen Arawaků. Ten byl utlačován Španěly. Postupně se zbavili jejich dominantních osob, především Hatueye. Byly tu zakládány osady, na kterých pracovali původní obyvatelé – ti se na těchto osadách stávali otroky. Tento způsob využívání lidí k práci byl roku 1542 zrušen.

V 16.-18. století byla Kuba drancovaná piráty, obchodníky a dalšími velmocemi. V té době se postupně Kuba stala jedním s největších výrobců cukrové třtiny.

První město na ostrově bylo budováno od roku 1512 - bylo jím Baracoa (menší, ale dodnes významné město). Roku 1762 byla dobyta Havana, ale ta byla zpět vyměněná za Floridu.

Od roku 1898 (španělsko-americká válka) se Španělsko zřeklo nároků na Kubu - neudrželo nad ní moc. Tu získala USA. Dnes Kuba představuje jediný komunistický stát v Americe.

Je zde velký rozmach cukrové třtiny. Ve 30. letech 20. století byla Kuba také centrem pijáckých, hráčských a sexuálních aktivit - k tomu došlo kvůli prohibici, která v té době panovala v Americe.

Na Kubě byl zmatek po zhroucení trhu s cukrem, čehož využil prezident Gerardu Machado y Morales a stal se diktátorem v této zemi. Po něm nastupuje důstojník Fulgencio Batista. Jeho režim byl svržen na přelomu let 1958 a 1959. K vládě se dostává Fidel Casto a roku 1965 byla založena Komunistická strana Kuby. Po rozpadu Sovětského svazu, se kterým Kuba spolupracovala, se tato země dostává do ekonomické krize.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 31°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 32°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.43 CZK

USDUSD = 21.89 CZK

CUPCUP = 0.92 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist